ISLAMABAD  - Indian players continued their dominance on the second day in running in the Asian Cadet & Junior Table Tennis Championship, currently underway at Rodham Hall, Pakistan Sports Complex Thursday.

It was a relatively great day for the hosts Pakistan as they managed to win silver medal in boys U-18 team event while girls also provide joy to the home fans as they won bronze medal in the girls team event while defending champions India won gold medal by beating Pakistan in the boys team event final and also won girls team event final defeating Sri Lanka in the final.

Organisers are making tall claims of conducting mega event under tough circumstances but the matter of the fact is all the participating countries especially India have sent their junior B team as their main team is busy in China. Pakistani coach had made tall claims regarding his male teams performance but Pakistani top junior players even failed to win gold medals against B or C category players.

RESULTS:

Junior boys team event: Pakistan beat Bangladesh 3-0, Salman Virk beat M. Imran Hossain 3-2, 11-9, 9-11, 11-7, 8-11 and 11-7, Rameez Khan beat M. Javed Ahmed 3-0, 11-9, 11-5 and 11-8, Haseeb beat Mufradul Khair 3-0, 11-5, 11-8 and 11-6, Nepal beat Maldives 3-0, Manilama beat Maizan 3-1, 11-4, 9-11, 11-3 and 11-1, Karishna Thapa beat Zeesth 3-0, 11-5, 11-8 and 12-10, Rajojman beat Maadh 3-1, 14-12, 8-11, 11-7 and 13-11.

Boy’s U-18 team event semifinals: India beat Nepal 3-0, Utkarsh Puia beat Manilama 3-0, 14-12, 11-6 and 14-12, Lalrin Puia beat Manilama 3-0, 11-6, 11-7 and 11-5, Sabhya beat Rajojman 3-0, 11-4, 11-4 and 11-3, Pakistan beat Sri Lanka 3-1, Rameez Khan beat Supuna Poornima 3-0, 11-9, 11-5 and 11-8, Salman Virk beat Parsad 3-1, 8-11, 11-8, 11-8 and 11-9, Abdul Haseeb lost to Krishan Thapa 2-3, 11-9, 11-6, 6-11, 8-11 and 7-11, Rameez Khan beat Parsad 3-0, 11-9, 11-9 and 11-5.

Boy’s U-18 final, India beat Pakistan 3-0, Utkarsh Gupta beat M. Rameez 3-1, 8-11, 16-14, 11-6 and 11-6, Lalrin Puia beat Salman Virk 3-2, 10-12, 11-5, 10-12, 11-4 and 11-2, Sabhya beat Abdul Haseeb 3-0, 11-3, 11-8 and 11-8.

U-18 girls team event: India beat Sri Lanka 3-0, Priya Derfhini Das beat Ruvini 3-1, 11-7, 11-8, 8-11 and 11-7, Ayhika Mukherjee beat Muthumali 3-0, 11-9, 11-5 and 11-4, Sagarika Mukherjee beat Parani 3-0, 11-8, 12-10 and 11-7, Nepal beat Pakistan 3-1, Norden Tamang lost to Maha 1-3, 11-8, 11-13, 13-15 and 11-13, Trika Maharjan beat Ayesha 3-0, 11-6, 11-7 and 11-5, Sukriti Shrestha beat Ayesha 3-2, 11-5, 13-11, 11-13, 6-11 and 11-4, Trika Maharjan beat Maha 3-1, 11-13, 11-9, 11-6 and 11-8, Norden beat Farwa 3-1, 11-2, 11-5, 9-11, 11-9.

Cadet boys team event: India beat Bangladesh 3-0, Snehit beat Imran 3-0, 11-5, 11-5 and 11-5, Manav beat Hamza 3-0, 11-4, 11-7 and 11-6, Manav/Akash beat Imran/Hamza 3-0, 11-9, 11-7 and 11-6, Nepal beat Pakistan 3-1, Santaa beat Faizan 3-0, 11-9, 12-10 and 12-10, Ritiz lost to Mustafa 0-3, 9-11, 9-11 and 4-11, Santaa/Ritiz beat Faizan/Obaid 3-1, 15-13, 11-7, 7-11 and 11-9, Ritiz beat Mustafa 3-0, 11-3, 11-4 and 11-9, India beat Nepal 3-0, Manav beat Ritiz 3-0, 11-2, 11-3 and 11-4, Snehit beat Santaa 3-0, 11-4, 11-4 and 11-8, Manav/Akashresth beat Ritiz/Santaa 3-0, 11-7, 11-7 and 11-6, Sri Lanka beat Bangladesh 3-0, Dinesh beat Hamza 3-1, 11-7, 9-11, 12-10 and 11-7, Dishanks lost to Imran 2-3, 9-11, 11-4, 6-11, 11-9 and 12-14, Dinesh/Dinul beat Hamza/Imran 3-2, 7-11, 11-3, 11-7, 9-11 and 11-8, Dinesh beat Imran 3-2, 8-11, 11-5, 11-6, 9-11 and 11-7, India beat Sri Lanka 3-0, Manav beat Dinesh 3-0, 11-8, 11-9 and 11-5, Akash beat Dinesh 3-0, 11-9, 11-4 and 11-9, Manav/Senhit beat Dinesh/Dinul 3-0, 11-7, 11-6 and 11-6.

Cadet girls team event: India beat Sri Lanka 3-0, Shresti beat Chamathsara 3-0, 11-8, 11-4 and 11-9, Naina beat Sheshala 3-0, 11-5, 11-3 and 11-4, Naina/Archana beat Chamathsara/Hansani 3-0, 11-5, 11-3 and 14-12, Nepal beat Pakistan 3-0, Sonu beat Anum 3-0, 11-7, 11-9 and 11-8, Sukriti beat Fatima 3-1, 8-11, 11-6, 11-8 and 11-7, Sonu/Sukriti beat Anum/Fatima 3-2, 8-11, 11-9, 6-11, 12-10 and 11-8.

U-18 boys doubles quarterfinals: Mani/Krishna Nepal beat Zeesth/Zahir Maldives 3-0, 11-7, 11-5 and 11-9, Rameez/Salman Pakistan beat M. Javed/Imran Bangladesh 3-1, 8-11, 11-8, 11-5 and 11-5, junior doubles semifinals:

Utkarsh/Sabhya India beat Mani/Krishna Nepal 3-0, 11-5, 11-5 and 11-7; Rameez/Salman Pakistan beat Parsad/Supuna Sri Lanka 3-0, 11-7, 11-6 and 11-2.

U-18 girls doubles semifinals: Sagarik/Akula India beat Norden/Erika Nepal 3-0, 11-6, 11-4 and 11-4, Ruvini/Muthumali Sri Lanka beat Farwa/Maha Pakistan 3-0, 11-6, 11-7 and 11-7

Cadet boys singles Group-A: Hansani Sri Lanka beat Fatima Pakistan 3-0, 11-9, 11-8, 11-3, Naina Inida beat Sonu Nepal 3-0, 11-3, 11-6 and 11-4, Group-B Sheshala Sri Lanka beat Sukriti Nepal 3-0, 11-3, 11-7 and 11-7, Shruti India beat Anam Pakistan 3-0, 11-5, 11-6 and 11-6.

Cadet girls singles Group-A: Naina India beat Fatima Pakistan 3-0, 11-4, 11-4 and 11-4, Hansani Sri Lanka beat Sonu Nepal 3-0, 11-8, 11-2 and 11-9, Group-B: Shruti India beat Sukriti Nepal 3-0, 11-1, 11-6 and 11-4, Sheshala Sri Lanka beat Anjum Pakistan 3-0, 11-2, 11-6 and 11-2.

U-18 girls singles Group-B: Ayhika India beat Maha Pakistan 3-0, 11-5, 11-2 and 11-2, Muthumali Sri Lanka beat Erika Nepal 3-0, 11-9, 11-8 and 11-4, Muthumali Sri Lanka beat Maha Pakistan 3-0, 11-5, 11-3 and 11-8, Ayhika India beat Erika Nepal 3-0, 11-7, 11-2 and 11-5, Group-B: Ruvini Sri Lanka beat Darwa Pakistan 3-0, 11-4, 11-5 and 11-9, Priya India beat Norden Nepal, 3-0, 11-4, 11-4 and 11-9, Priya India beat Farwa Pakistan 3-0, 11-7, 11-4 and 11-2, Ruvini Sri Lanka beat Norden Nepal 3-0, 11-7, 15-13 and 11-3.